Ocena skuteczności i bezpieczeństwa stosowania produktów pielęgnacyjnych na rumień przeznaczonych dla pacjentów z trądzikiem różowatym

Co to jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą zapalną skóry dotykającą przede wszystkim środkowej części twarzy, policzków, czoła, brody i nosa (występują też objawy oczne). Charakteryzuje się występowaniem rumienia, zaczerwienieniem skóry, teleangiektazjami, grudkami / krostami. Skóra pacjentów z trądzikiem różowatym jest szczególnie wrażliwa na bodźce chemiczne i fizyczne, które prowadzą do pieczenia, kłucia, wysuszenia i ściągnięcia skóry.

Badanie

Celem artykułu, na który zwracamy Państwa uwagę (praca ukazała się w październikowym wydaniu Journal of the Cosmetic Dermatology, Volume 19, Issue 10, p. 2627-2633) była ocena skuteczności i bezpieczeństwa stosowania produktów pielęgnacyjnych na rumień przeznaczonych dla pacjentów z trądzikiem różowatym. Badano objawy trądziku różowatego takie jak świąd, napięcie skóry, ciepło, pieczenie, suchość oraz jakość życia.

Do 8-tygodniowego jednoośrodkowego, kontrolowanego badania prospektywnego przystąpiło sześćdziesięciu pacjentów rasy kaukaskiej. Byli to zarówno mężczyźni (16 mężczyzn [27%]) jak i kobiety (44 kobiety [73%]) w średnim wieku 43 lata (zakres od 21 do 81 lat) z utrzymującym się rumieniem środkowej części twarzy spowodowanym trądzikiem różowatym, który nie był poddawany żadnemu leczeniu przeciw zaczerwienieniu przez ostatnie 3 miesiące (brak miejscowego / ogólnego leczenia trądziku różowatego ani terapii laserowej). W badaniu nie brały udziału kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby ze znaną nadwrażliwością typu IV na którykolwiek składnik produktu, osoby z chorobami mogącymi wywoływać rumień twarzy oraz takie, które brały udział w jakimkolwiek innym badaniu klinicznym 4 tygodnie przed włączeniem do badania.

Pięćdziesięciu pacjentów stosowało wyłącznie badane produkty (wodę micelarną, krem ​​i serum), a pozostałych dziesięciu uczestników (5 kobiet i 5 mężczyzn w średnim wieku 30 lat (zakres od 25 do 37 lat) losowo przydzielono do grupy kontrolnej. Pacjentów oceniano na początku badania (V0), po 4 tygodniach (V1) i po 8 tygodniach (V2). Zastosowano trójwymiarowe obiektywne pomiary (VECTRA®) oraz standaryzowane kwestionariusze.

Wyniki badania

Uzyskane wyniki pięćdziesięciu pacjentów porównano z grupą kontrolną. W grupie interwencyjnej porównującej V0-V2 zaobserwowano istotne zmniejszenie zaczerwienienia skóry o 16% (jak wykazała analiza VECTRA®). Ponadto objawy związane z trądzikiem różowatym zmniejszyły się o 57,1%, a jakość życia chorych z grupy interwencyjnej uległa poprawie o 54,5% w porównaniu odpowiednio V0-V2.

Jak mogliśmy zobaczyć, właściwa pielęgnacja skóry pacjentów z trądzikiem różowatym produktami przeznaczonymi dla skóry wrażliwej i skłonnej do zaczerwienień doprowadziła nie tylko do poprawy wyglądu klinicznego, zmniejszenia objawów towarzyszących u pacjentów z trądzikiem różowatym, ale także do poprawy jakości ich życia.

Wszystkich zainteresowanych tym badaniem zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią oryginalnego artykułu

Link do artykułu

Related posts

Leave a Comment