Co zrobić gdy ugryzie nas owad?

Gdy ukąsi nas owad np. pszczoła, osa czy szerszeń i zauważymy w ranie żądło, należy je przede wszystkim usunąć i od razu odkazić miejsce ukąszenia za pomocą wody z mydłem lub, gdy nie mamy dostępu do wody, wykorzystując preparaty apteczne takie jak np. Rivanol o działaniu przeciwbakteryjnym (substancją czynną jest mleczan etakrydyny) lub Octenisept o działaniu bakteriobójczym, grzybobójczym i wirusobójczym (substancjami czynnymi są: dichlorowodorek oktenidyny i fenoksyetanol). Miejsca ukąszenia przez inne owady również dezynfekujemy.

Łagodzenie objawów

Z ukąszeniami owadów i objawami jakie wywołują doskonale radzi sobie żel Fenistil (substancja czynna to maleinian dimetyndenu). Dobrze mieć go zawsze pod ręką. Ma działanie łagodzące, zmniejszające opuchliznę, przeciwświądowe i miejscowo znieczulające. Można sięgnąć też po maść na ukąszenia owadów z hydrokortyzonem (np. Hydrocort) czy po krem Hydrocortisonum. Wystarczy nakładać cienką warstwę preparatu 2-3 razy dziennie na miejsce po ugryzieniu. Pamiętajmy jednak, że hydrokortyzon można stosować u osób od 12. roku życia, a u młodszych dopiero po konsultacji z lekarzem.

Dobrze sprawdzi się też aerozol Allertec Ukąszenia. To produkt leczniczy do stosowania w przypadku podrażnienia skóry (świąd, ból, pieczenie, obrzęk) po ukłuciu komarów, mrówek, meszek, pszczół, os i innych owadów Zawiera dwie substancje przeciwhistaminowe (siarczan antazoliny i azotan nafazoliny), dzięki czemu objawy pojawiające się w wyniku ukąszenia owadów są łagodzone. W przypadku pojawienia się dużej opuchlizny pomoże nam Altacet (substancją czynną leku jest octanowinian glinu). Żel ten działa przeciwobrzękowo i może być stosowany już po 3. roku życia. Szybko zmniejszy opuchliznę, stan zapalny i złagodzi ból. Żel dodatkowo zawiera mentol, który wywołuje uczucie chłodzenia.

Ugryzienia komarów potrafią dać się we znaki.

Ukąszenia owadów u niemowląt

Na ukąszenia owadów u niemowląt można zastosować Entil Ukąszenia (glikol oktylenowy, glikol polietylenowy, glicerol, karbomer, wodorotlenek sodu, woda oczyszczona). Tworzy on barierę ochronną w miejscu ugryzienia, łagodzi podrażnienia i zmniejsza obrzęk.

Jeśli po ukąszeniu owadów, pomimo zastosowanych od razu działań pojawi się duży obrzęk, zaczerwienienie, jeśli będziemy odczuwać swędzenie lub pieczenie, które nie będzie przechodzić, można wspomóc się lekami przeciwalergicznymi (antyhistaminowymi) w tabletkach, np. Allertec (dichlorowodorek cetyryzyny) czy Allegra (feksofenadyna /chlorowodorek feksofenadyny).

Te wszystkie zalecenia są dla osób „zdrowych”. Wśród nas są jednak osoby uczulone na jad owadów i te osoby które już wiedzą, że są alergikami zazwyczaj mają przy sobie lek przeciwuczuleniowy i wiedzą jak postępować. Może być jednak tak, że nie mamy świadomości, że jesteśmy uczuleni. Jeśli reakcja uczuleniowa wystąpi po raz pierwszy, bądź po użądleniu występują niepokojące objawy, należy jak najszybciej wezwać pomoc lekarską.

Related posts

Leave a Comment