Mikronakłuwanie

Mikronakłuwanie

Zapotrzebowanie na małoinwazyjne, wysoce skuteczne, bezpieczne, dające względnie długotrwałe i naturalne rezultaty zabiegi kosmetyczne wciąż rośnie. Do takich zabiegów zaliczamy m.in. mikronakłuwanie (ang. microneedling).

Podczas nakłuwania skóry bardzo cienkimi igłami tworzą się liczne mikrourazy, które zapoczątkowują proces regeneracji skóry. Procedura wywołuje różne reakcje, które można podzielić na trzy główne fazy: zapalenie, proliferacja i przebudowa. Aktywuje czynniki wzrostu płytek krwi, które są odpowiedzialne za pobudzanie fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny. „Nowa” skóra staje się bardziej równomierna pod względem tonu i tekstury i bardziej jędrna.

Właśnie ze względu na to, że metoda mikronakłuwania stymuluje syntezę znacznej przebudowy i strukturalnych elementów skóry (kolagen, elastyna, proteoglikan) jest ona stosowana w leczeniu wielu różnych problemów skórnych takich jak np. fotostarzenie, zmarszczki, utrata elastyczności, blizny potrądzikowe, zmiany pigmentacji, łysienie czy  bielactwo. Leczenie można wykonać za pomocą różnych urządzeń, ale wszystkie one wyposażone są w igły o różnych długościach.

Procedura mikronakłuwania powinna być prowadzona w warunkach sterylnych. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić zaczerwienienie, miejscowy obrzęk i tkliwość skóry, a towarzyszyć mu może minimalne, krótkotrwałe krwawienie. Objawy te mogą trwać 24 do 48 godzin. Obszar po zabiegu powinien być posmarowany środkiem antyseptycznym i odpowiednio przykryty opatrunkiem okluzyjnym.

Jak przy wszelkiego rodzaju zabiegach i tu są pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia procedury. Należą do nich: miejscowe infekcje skóry, aktywna opryszczka, bliznowce, zaburzenia gojenia i krzepnięcia, zaburzenia kolagenowe, zapalenie skóry wywołane przez promieniowanie słoneczne i choroby nowotworowe.

Przygotowując ten materiał zapoznaliśmy się z wieloma publikacjami na temat microneedlingu. Głównie były to prace badawcze porównujące mikronakłuwanie dermarollerem jako zabieg samodzielny lub w połączeniu z innymi metodami takimi jak np. iniekcje osocza bogatopłytkowego (PRP), pilingi z kwasem trichlorooctowym [TCA] lub piling z kwasem glikolowym w leczeniu blizn potrądzikowych, czy wykorzystanie mikronakłuwnia samodzielnie bądź w kombinacji z innymi metodami w leczeniu łysienia. Najwięcej jednak wynieśliśmy z lektury artykułu polskich Autorek z Łodzi (Kamila Zduńska, Anna Kołodziejczak, Helena Rotsztejn), który ukazał się na łamach listopadowego wydania Dermatologic Therapy. Jest to materiał przeglądowy, dogłębnie omawiający temat mikronakłuwania i odpowiadający na pytanie czy mikronakłuwanie skóry jest dobrą alternatywną metodą leczenia różnych defektów skóry.

Dowiedzieliśmy się np. że początkowo do zabiegów mikronakłuwania stosowano strzykawki insulinowe, jednak ze względu na trudność z dostosowaniem ręcznie odpowiedniej głębokości iniekcji strzykawki zamieniono na dermarollery i dermapeny. Zabieg dermarollerem polega na kontrolowanym uszkodzeniu skóry przez intensywne mechaniczne jej przebicie. Wał obrotowy zawierający igły toczony jest po skórze w różnych kierunkach. W zależności od tego jaki jest cel zabiegu stosuje się dermarollery o różnych długościach igieł. Dermarollery z bardzo krótkimi igłami są stosowane w obrębie naskórka na głębokość 0,1- 0,5 ​​mm, a tak zwane igły chirurgiczne, które wymagają intensywnego znieczulenia, są stosowane na głębokości 3-4 mm. Najczęściej używana długość igieł wynosi 1-2 mm. Dermaroller wnika w skórę pod kątem 45 stopni. W celu leczenia małych obszarów takich jak np. okolica oczu, obszar powyżej górnej wargi wykorzystuje się Dermastamps, czyli miniaturowe wersje Dermarollerów, dzięki którym łatwiej i precyzyjniej można manipulować. W przypadku wykorzystywania Dermapenu przebijanie skóry odbywa się za pomocą automatycznego, pulsacyjnego ruchu igieł wystających z wymiennej końcówki. Mniejsza liczba igieł, możliwość dostosowania ich długości (0,25-2,5 mm) i prędkości „wyrzucania” sprawiają, że urządzenie jest łatwe w użyciu i precyzyjne. To daje możliwość pracy na wszystkich obszarach skóry, bez zmiany instrumentu. Dermapen przenika przez naskórek prostopadle i dlatego osiąga optymalną głębokość i jest odpowiedni do twarzy i delikatnych obszarów ciała. W artykule omówione zostały mechanizm działania mikronakłuwania i spowodowane nim, wspomniane już powyżej trzy główne fazy: zapalenie, proliferacja i przebudowa. Następnie Autorki po kolei przedstawiają wykorzystanie metody mikronakłuwania w leczeniu starzejącej się skóry, leczeniu blizn hipertroficznych, rozstępów, łysienia, przebarwień, bielactwa i korekcji cieni pod oczami. Zwracają też uwagę na łączone metody terapii. Jak piszą – aby uzyskać największe efekty odmładzające, najlepiej połączyć mezoterapię mikroigłową z innymi dostępnymi metodami. Niektóre badania donoszą o korzystnych efektach wykorzystania mikroigieł w połączeniu z retinoidami. Łączne stosowanie mikronakłuwania i tretynoiny daje np. doskonałe efekty u osób zmagającymi się z rozstępami.

Na podstawie różnych materiałów można wywnioskować, że mezoterapia mikroigłowa jest skuteczną metodą eliminacji wad skóry, zarówno u nastolatków walczących z bliznami trądzikowymi, jak i u osób starszych, które chcą zmniejszyć oznaki starzenia. Wydaje się być procedurą bezpieczną, z niskim poziomem ryzyka powikłań, o ile oczywiście zachowane są w gabinecie czystość i higiena oraz zasady aseptyki i antyseptyki.

 

 

  1. Shiwangi Rana Vibhu Mendiratta Ram Chander, „Efficacy of microneedling with 70% glycolic acid peel vs microneedling alone in treatment of atrophic acne scars—A randomized controlled trial, Journal of Cosmetic Dermatology, Vol. 16, Issue 4.
  2. Moetaz El-Domyati MD, Hossam Abdel-Wahab MD, Aliaa Hossam MSc, “Microneedling combined with platelet-rich plasma or trichloroacetic acid peeling for management of acne scarring: A split-face clinical and histologic comparison”, Journal of Cosmetic Dermatology, Vol. 17, Issue 1
  3. M. Fertig, A.C. Gamret, J. Cervantes, A. Tosti, Microneedling for the treatment of hair loss?, Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology, Vol. 32, Issue 4.
  4. Moetaz El‐Domyati, Hossam Abdel‐Wahab, Aliaa Hossam, “Combining microneedling with other minimally invasive procedures for facial rejuvenation: a split‐face comparative study”, International Journal of Dermatology, Vol. 57, Issue 11.
  5. Kamila Zduńska, Anna Kołodziejczak, Helena Rotsztejn, “Is skin microneedling a good alternative method of various skin defects removal”, Dermatologic Therapy, Vol. 31, Issue 6.

 

Related posts

Leave a Comment