tekst alternatywny

Grzybicaco powinniśmy o niej wiedzieć
Honorata Kubisiak-Rzepczyk, Katarzyna Henke, Anna Grajewska, Zakład Mikologii Lekarskiej i Dermatologii UM w Poznaniu
Kierownik: prof. dr hab. med. Zygmunt Adamski


Grzybicę można nazwać chorobą cywilizacyjną - ze względu na liczbę osób nią zaatakowanych, łatwość rozprzestrzeniania się oraz dogodne warunki, które tworzy dla niej sam człowiek. Może dotyczyć praktycznie wszystkich narządów człowieka, najczęściej jednak atakuje skórę, paznokcie lub włosy.
 Czym charakteryzuje się sucha skóra jak należy ją pielęgnować
Dr n. med. Olga Glińska, Klinika Dermatologiczna Akademii Medycznej w Warszawie

Sucha skóra, opisywana pod nazwami xerosis lub dry skin (ang.), dotyczy coraz większej liczby osób. Na dolegliwość tę skarżą się nie tylko pacjenci "dermatologiczni", ale również osoby ogólnie zdrowe.
Jak wygląda sucha skóra? Sucha skóra jest szorstka w dotyku, w zależności od stopnia wysuszenia pojawiają się na niej drobne łuski oraz nadmierne pomarszczenie.
 Wpływ antykoncepcji hormonalnej na stan skóry
Prof. zw. dr hab. n. med. Tomasz Paszkowski, Kierownik III Katedry i Kliniki Ginekologii Akademii Medycznej w Lublinie

Od wielu lat znane są tzw. poza antykoncepcyjne korzyści stosowania antykoncepcji hormonalnej. Jedną z tych korzyści, która została bardzo dobrze udokumentowana w badaniach naukowych, jest korzystny wpływ na zmiany w obrębie skóry i jej przydatków (np. włosów). Wpływ ten jest szczególnie korzystny dla pacjentek mających kłopoty ze skórą będące skutkiem tzw. zespołów hiperandrogenizujących.
 Doustna izotretynoina cudowny lek na trądzik czy ryzykowna terapia?
Lek. med. Bartłomiej Kwiek, Klinika Dermatologiczna Akademii Medycznej w Warszawie

Doustna izotretynoina jest stosowana w leczeniu trądziku od 1979 roku. Lek jest szerzej znany pod nazwą firmową Roaccutane® (w USA Accutane®), choć w większości krajów, w tym ostatnio także w Polsce, dostępne są też odpowiedniki Roaccutanu, również zawierające izotretynoinę w postaci kapsułek: Aknenormin®, Curacne®, Izotek®, Tretinex®. Wprowadzenie odpowiedników znacznie zmniejszyło koszty leczenia (nawet ponad dwukrotnie) i spowodowało częstsze sięganie po ten specyfik.
 Strony:   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15  
Bieżący numer:

Vol.12 Nr 2 (46)
czerwiec 2017
Wydawca
Medical Publishing
House Sp. z o.o.


ul. Włodarzewska 57D/10
02-384 Warszawa
NIP: 7010011552

tel.: 22 824 02 68
e-mail: redakcja@medph.pl
Copyright Medical Publishing House Sp. z o.o. 2007
Ta strona używa plików COOKIES firm trzecich, wyłącznie do zbierania statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych Serwisu.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.