Pielęgnacja szyi i dekoltu
Dr n. med. Maria Noszczyk

Zasady pielęgnacji okolic szyi i dekoltu zwykle omawia się wspólnie, choć wynika to głównie z przyczyn anatomicznych, a nie z powodu objawów, bo zmiany w przebiegu starzenia się powstające na dekolcie i szyi wyglądają na ogół bardzo różnie. Z wiekiem w obrębie szyi problem stanowi przede wszystkim utrata jędrności skóry i u wielu osób przemieszczanie się i wzrost objętości tkanki tłuszczowej w okolicy bródki i poniżej żuchwy (powstają tzw. "chomiki"). Z kolei starzenie się dekoltu to głównie zmarszczki strukturalne tzw. "poduszkowe" powstające pomiędzy piersiami. Z punktu widzenia dermatologii estetycznej tak różne objawy wymagają innego postępowania i innych zabiegów. Zasady pielęgnacji codziennej są natomiast w obu przypadkach podobne.

Pielęgnacja codzienna

Skóra szyi, a także dekoltu jest przewlekle eksponowana na działanie światła i nie chodzi tu tylko o sezonową opaleniznę, ale przede wszystkim o codzienne działanie promieni ultrafioletowych, w tym głównie UVA powodujących przyspieszone starzenie się skóry. Krem na dzień, zwłaszcza w cieplejsze dni, gdy nie nosimy bardziej zakrywającej odzieży powinien więc zawierać filtry UV. Na co dzień proponuje się, tak jak na twarz, krem o wskaźniku SPF ok. 10-15. Warto zwrócić uwagę także na zawartość składników antyutleniających w kosmetyku na dzień, bo mechanizm działania i ochrony przed wolnymi rodnikami jest inny niż w przypadku promieni UV.

Kremy regeneracyjne, przeciwzmarszczkowe i in. o działaniu skierowanym na objawy starzenia nie różnią się od stosowanych w tym celu na twarz. Aktywne składniki są przecież takie same, a jedyne różnice mogą wiązać się z ich koncentracją. Osoby ze skórą bez objawów nadwrażliwości mogą stosować kremy o wyższej zawartości czynników aktywnych takich jak w kremach do ciała. Dobre działanie regeneracyjne dla skóry z objawami starzenia się mają kosmetyki przeciw rozstępom, gdyż ich działanie ukierunkowane jest przede wszystkim na pobudzenie odbudowy włókien podporowych skóry.

Charakterystyczne przebarwienia w okolicach żuchwy i bocznych partiach szyi powstają w wyniku odkładania się barwnika i poszerzenia naczyń krwionośnych. Mogą mieć związek z fototoksycznym działaniem różnych kosmetyków i wód toaletowych. Można je rozjaśnić przy pomocy kosmetyków wybielających, ale nie osiągnie się w pełni zadowalającego efektu z powodu braku reakcji naczyń krwionośnych na składniki pielęgnacyjne. Stosunkowo najlepsze efekty osiąga się stosując kosmetyki z wysoką zawartością wit. C (15-20%), ale najlepiej jest zdecydować się na wysoko skuteczny i "celowany" zabieg fotoodmładzania.

Zabiegi dermatologiczne w pielęgnacji szyi i dekoltu

 • IPL - Intensywne Źródło Światła (fotoodmładzanie)
  Zabieg fotoodmładzania jest "celowaną" metodą postępowania w przypadku większości pacjentów. Skóra dekoltu i szyi podobnie jak twarzy wykazuje u większości osób zaznaczone cechy uszkodzenia słonecznego (przebarwienia, poszerzone naczynia, przyspieszone starzenie się), a IPL to urządzenie stworzone w celu usuwania tego typu zmian. Jak się przyjęło mówić, jest to "złoty standard dermatologii estetycznej" dla skóry z cechami starzenia się słonecznego. Dla doskonałego efektu trzeba wykonać średnio 3 zabiegi, ale już po jednym widać wyraźną poprawę.
 • Laser frakcyjny
  Laser frakcyjny jest dobrą metodą do wygładzenia i poprawy napięcia skóry dekoltu i szyi. Zabiegi zwykle przeprowadza się po 1-2 wcześniejszych sesjach IPL. Laser ma działanie rozjaśniające skórę i wygładzające powierzchnię naskórka, dzięki czemu można osiągnąć efekt usunięcia siateczki najdrobniejszych zmarszczek i lekkiego zwiotczenia skóry w tej okolicy. W przypadku dużego uszkodzenia elastyczności skóry uzupełnieniem są zabiegi tzw. termoliftingu falami radiowymi.
 • Fale radiowe, Termage®, Pellevé®, Kontur MD
  Zabiegi z użyciem fali radiowej podnoszą temperaturę skóry głębokiej (poniżej naskórka) nie powodując poparzenia powierzchni. Dochodzi w ten sposób do skrócenia włókien i stymulacji powstawania nowego kolagenu. Dodatkowym efektem, pożądanym w przypadku nagromadzenia tkanki tłuszczowej jest obkurczenie komórek tłuszczowych. Oczekiwany efekt poprawy napięcia skóry jest widoczny dopiero po upływie 6-12 tygodni. Na ogół zabieg przeprowadza się jednorazowo z ewentualnym uzupełnieniem po upływie 2-3 miesięcy.
 • Mezoterapia
  Zabiegi mezoterapii przeprowadza się najczęściej u osób młodszych w celu poprawy nawilżenia skóry, profilaktyki starzenia się i jako dodatkowe zabiegi w kuracjach regeneracyjnych np. w celu poprawy gojenia po zabiegach złuszczania i laserowych. W tym ostatnim celu najczęściej wykonuje się zabiegi z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego pacjenta - Regeneris. Pewną lukę wynikającą z wad stosowania wypełniaczy w okolicy szyi i dekoltu uzupełniają nowe preparaty do mezoterapii stabilizowanym kwasem hialuronowym. Preparaty te doskonale i na czas podobny do klasycznych wypełnień (8-12 miesięcy) wygładzają drobne zmarszczki i "zagniecenia" na skórze dekoltu, nawilżają i uelastyczniają skórę. W celu regeneracji i napinania skóry szyi sprawdza się też odmiana mezoterapii urządzeniem Roll-cid (wałek z igłami). Zabiegi w gabinecie wykonuje się czasem bardzo intensywnie aż do głębokości naczyń krwionośnych, pamiętając jednak o tym, że skóra na szyi ma mało gruczołów łojowych, jest dość cienka i wolniej się goi. Z powodu problemów z regeneracją i gojeniem na skórze szyi należy też zachować ostrożność w przypadku mocniejszych peelingów.
 • Lipoliza
  W przypadku nagromadzenia tłuszczu na podbródku sprawdzają się zabiegi lipolizy, czyli chemicznego rozpuszczania komórek tłuszczowych. O ile w przypadku modelowania ciała wymagane są zabiegi z zastosowaniem większej ilości aktywnych składników, co wiąże się z różnymi przeciwwskazaniami, na szyi pożądany efekt można uzyskać łatwiej i bez obaw o objawy uboczne (np. złe samopoczucie pacjenta po zastosowaniu większej ilości fosfatydylocholiny). Do lipolizy podbródka stosuje się roztwory fosfatydylocholiny, deoxycholanu i różne "koktajle" modelujące i napinające skórę. Efekt widoczny jest po 4-6 tygodniach i po tym czasie na ogół wymagane są kolejne zabiegi (3-4 razy).
 • Chirurgia plastyczna
  Szyja w zabiegach dermatologii estetycznej jest szczególnie trudna i czasem bardzo mało wdzięczna. U starszych osób efekty, pomimo różnorodności opisanych zabiegów, bywają mało zadowalające. Warto więc wiedzieć, że odwrotnie zachowuje się "w rękach" chirurga plastycznego. Lifting dolnych części twarzy i szyi jest stosunkowo mało obciążający dla pacjenta i nie jest związany, tak jak pełny lifting, z ryzykiem powikłań. Pacjent bardzo szybko wraca do formy, wygląda dużo młodziej a dodatkowo nie zdarza się "efekt maski" i sztuczności jak po niektórych pełnych liftingach.

Najpopularniejsze składniki kosmetyków chroniące przed wolnymi rodnikami
Witamina C i E, niacynamid (wit.B5), koenzym Q10
Kwas ferulowy, genisteiny pochodzące z soi
Resweratrol (polifenol zawarty w winorośli), polifenole z zielonej herbaty i inne wyciągi roślinne

Najpopularniejsze składniki regeneracyjne kosmetyków pielęgnacyjnych
Witamina A w postaci retinolu
Witamina C - kwas askorbinowy, palmitynian askorbylu, fosforany askorbylu
Peptydy - krótkie łańcuchy aminokwasów (najczęściej otrzymywane syntetycznie) o działaniu stymulującym, niektóre np. naśladują działanie czynników wzrostu


Dr n. med. Maria Noszczyk
Melitus Lecznica Dermatologii Estetycznej i Anti-Aging, Warszawa

Bieżący numer:

Vol.12 Nr 2 (46)
czerwiec 2017
Wydawca
Medical Publishing
House Sp. z o.o.


ul. Włodarzewska 57D/10
02-384 Warszawa
NIP: 7010011552

tel.: 22 824 02 68
e-mail: redakcja@medph.pl
Copyright Medical Publishing House Sp. z o.o. 2007
Ta strona używa plików COOKIES firm trzecich, wyłącznie do zbierania statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych Serwisu.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.