Jak najskuteczniej pozbyć się zbędnych włosków na skórze?
Lek. med. Małgorzata Niemojewska

Nie wiadomo kiedy ludzie zaczęli usuwać włosy, ale wiadomo, że robili to już w okresie życia w jaskini. Wiązało się to z higieną, bowiem w gęstych, długich włosach łatwiej było zagnieżdżać się różnym insektom, a długa broda była słabym punktem w walce.

Wiemy, że w starożytnym Egipcie i Rzymie gładkie ciało kobiety świadczyło o tym, że jest ona zadbana i atrakcyjna.

W czasach współczesnych ponoć milowym krokiem w rozwoju depilacji była reklama w amerykańskim magazynie mody Harper's Bazaar w 1915 roku, przedstawiająca uśmiechniętą kobietę ubraną w letnią sukienkę bez rękawów. Jej ręce, uniesione nad głowę, odsłaniały gładko ogolone pachy. Hasło głosiło: "Letnia sukienka i współczesny taniec łączą konieczność usuwania zbędnego owłosienia" (Summer dress and modern dancing combine to make necessary the removal of objectionable hair). Nie był to wyraz troski o higienę, a złamanie tabu i kształtowanie nowego modnego trendu, który stopniowo torował sobie drogę we współczesnym świecie i mimo ogromnych zmian, jakie w nim nastąpiły, konieczność posiadania gładkiego ciała pozostała do dziś.

Spróbujmy się przyjrzeć istniejącym współcześnie metodom używanym do pozbycia się niechcianego problemu. Abstrahując od względów estetycznych, jest wiele kobiet, które z powodów istniejących chorób czy też stosowanych leków borykają się z nadmiarem włosów powszechnie nieakceptowanych. W pewnych badaniach wyliczono, że kobieta z hirsutyzmem (owłosieniem typu męskiego) spędza 104 minuty tygodniowo przed lustrem usuwając i sprawdzając stan swojego owłosienia na twarzy. Pomnożone to przez tygodnie czy lata jest dostatecznym argumentem do poszukiwania naprawdę skutecznych metod rozwiązujących ten problem.

Depilacja mechaniczna

  • Golenie to najprostsza i najbardziej rozpowszechniona metoda, używana przede wszystkim przez mężczyzn, ale również przez kobiety, u których często istnieje opór w jej stosowaniu na twarzy. Polega na usuwaniu włosów przy pomocy ostrza - kiedyś brzytwy, później żyletki czy maszynki z wymiennymi ostrzami lub elektrycznej. Zaletą golenia jest szybkie osiągnięcie efektu, natomiast wadą bardzo krótkotrwały efekt, możliwość skaleczenia, jak i pojawienia się zapaleń okołomieszkowych, które bywają uciążliwe i trudne w leczeniu, oraz wzmocnienie wyrastających włosów.
  • Depilatory to urządzenia zawierające system sprężyn, tarcz, dysków, które wyrywają włosy, częściowo uszkadzając mieszki włosowe. Wadą tej metody jest towarzyszący jej najczęściej ból, choć współczesne urządzenia wyposażone są często w nakładki łagodzące ból i możliwość podrażnienia skóry, a zaletą wobec zwykłego golenia jest dłużej utrzymujący się efekt depilacji. Po stosowaniu tych urządzeń również mogą rozwijać się stany zapalne skóry i wrastające włosy. Włosy ponownie wyrastają w ciągu kilku dni.
  • Pęseta - bardzo często stosowana do usuwania włosów z twarzy. Jej zaletą jest bardzo szybki efekt, możliwość wykonania niemal w każdych warunkach, natomiast wadą, występujące mechaniczne uszkodzenia skóry - stany zapalne, w efekcie przebarwienia oraz często dodatkowo pobudzenie, sąsiadującego z wyrywanym, włosa do intensywnego wzrostu.
  • Wosk (ciepły lub zimny, kremowy lub twardy, "cukrowy") przykleja się do usuwanych włosów i gwałtownie pociągając odrywa się go razem z włosami, częściowo uszkadzając mieszki włosowe. Zaletą tej metody jest opóźnienie odrastania włosów oraz czasem występujące osłabienie nowowyrastających. Wadą tej metody jest ból wywołany wyrywaniem włosów, możliwość zerwania naskórka przy niezbyt umiejętnym wykonaniu zabiegu, stany zapalne skóry, wrastanie wyrastających włosów oraz konieczność wyhodowania nowych włosów do długości ok. 5 mm w przygotowaniu do następnego zabiegu. Zabiegów woskiem nie powinno się wykonywać przy stanach zapalnych i chorobowych skóry, na skórze z tendencją do rozszerzających się naczyń, na skórze bardzo wrażliwej i suchej.
  • Nitkowanie - metoda depilacji polegająca na wyrwaniu włosów przy pomocy specjalnie splecionej bawełnianej nici. Umiejętność przekazywana przez pokolenia wśród kobiet w Indiach i krajach azjatyckich. Obecnie można takie usługi znaleźć w gabinetach kosmetycznych.

Depilacja chemiczna

Kremy i żele depilacyjne zawierające sole kwasu tioglikolowego rozpuszczają keratynę zawartą w strukturze włosa. Można je stosować na dowolnym obszarze skóry. Zaletą tej metody jest prostota wykonania zabiegu, natomiast przed depilacją należy wykonać test na skórze, aby się przekonać, czy można bezpiecznie krem zastosować, bowiem zdarzają się silne reakcje alergiczne. Włosy po tej metodzie odrastają po kilku dniach. Czasem, przy bardzo intensywnym owłosieniu, ta metoda jest nieefektywna.

Elektrodepilacja

  • Elektrokoagulacja (termoliza) polega na wykorzystaniu prądu zmiennego o dużej częstotliwości, który dostarczony do mieszka włosowego przekazuje mu ciepło wywołujące koagulację czyli zniszczenie termiczne tkanek. Zabieg dość bolesny, jednak impuls trwający setną część sekundy nie jest bardzo uciążliwy. Skuteczność tego zabiegu zależy od wprawy osoby go wykonującej. Zabieg uszkadza również sąsiadujące z mieszkiem tkanki, a zbyt intensywne ich uszkodzenie może pozostawiać trwałe ślady. Zabieg jest również dość żmudny - trzeba się zająć każdym mieszkiem, więc depilacja tą metodą przeznaczona jest do niewielkich obszarów. Przeciwwskazaniami do zabiegu są: rozrusznik serca, zaburzenia krzepnięcia krwi, zaburzenia krążenia, niewyrównana cukrzyca, ciąża. Po zabiegu może wystąpić obrzęk, rumień, uszkodzenie skóry. Gojenie zajmuje kilka dni. Zabiegi muszą być powtarzane co kilkanaście dni.
  • Elektroliza - zabieg bardzo zbliżony w efektach, wadach i zaletach, a różnica polega na wykorzystaniu urządzeń emitujących prąd stały o niskim napięciu, który przepływając między elektrodami niszczy mieszek włosowy. Zabieg jest znacznie wolniejszy w wykonaniu.
  • Blend - metoda elektroepilacji łącząca obie powyższe, co podnosi skuteczność zabiegu i zmniejsza jego bolesność, natomiast nie omija opisanych ograniczeń metody.

Depilacja laserowa

Depilacja laserowa oparta jest o zjawisko fototermolizy, polegające na absorpcji energii światła przez określone struktury tkanek wybiórczo pochłaniające określone długości światła. Czyli prościej rzecz ujmując, w przypadku depilacji, lasery do tego przeznaczone mają taką długość światła, której energia jest pochłaniana przez melaninę - barwnik nadający kolor włosom i skórze. Skóra musi być jaśniejsza od depilowanego włosa, aby nie została poparzona, a włos musi być dość ciemny, aby energia światła lasera mogła go zniszczyć. Metoda ta dla określonych fototypów skóry w efektach zbliżona jest niemal do ideału. Niestety jest zupełnie nieefektywna dla włosów jasnych, siwych, natomiast świetne i trwałe efekty przynosi przy usuwaniu włosów ciemnych i grubych.

Są to zabiegi, które wymagają kilkakrotnego powtórzenia w zależności od koloru włosów i depilowanego obszaru. Przy dobrej kwalifikacji do zabiegu, najlepsze rezultaty obserwujemy na łydkach, w okolicy bikini i pod pachami. Najtrudniejszym problemem jest depilacja włosów w obrębie twarzy u kobiet. Często włosy tam rosnące mają swoje uzasadnienie genetyczne lub chorobowe i wówczas, niezależnie od znalezienia przyczyny i zastosowanej terapii, trzeba założyć wykonanie wielu zabiegów, które nigdy nie przyniosą 100% efektu. Nieporównywalną zaletą tej metody przy depilacji włosów na twarzy jest długi i wciąż, w miarę wykonywanych zabiegów, wydłużający się czas bez włosów, bez podrażnień, bez stanów zapalnych i przebarwień. Początkowo zabiegi wykonywane muszą być co 4-6 tygodni (tak, jak rosną włosy) i stopniowo czas między zabiegami się wydłuża, a odrastające włosy stają się cieńsze, bardziej delikatne, ale niestety będą nadal rosły.

Zabieg bywa bolesny. Wiele zależy od osobniczej tolerancji bólu; można go minimalizować stosując krem znieczulający. Po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, lekko obrzęknięta. Objawy takie utrzymują się jednak krótko. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest opalona skóra, stosowanie leków światłouczulających, stany zapalne i chorobowe skóry zwłaszcza w obszarze poddawanym depilacji, niewyrównana cukrzyca, padaczka, ciąża.

Podstawowym zaleceniem po takich zabiegach jest aktywna ochrona przed UV czyli używanie kremów z filtrem przez 4 tygodnie w miejscach odsłoniętych. Trzeba pamiętać, że wysokość stosowanych filtrów powinna zależeć od intensywności promieniowania UV, fototypu skóry - osoby z ciemną karnacją powinny stosować wyższą ochronę. Jedynym bowiem niebezpieczeństwem przy dobrej kwalifikacji i dobrze wykonanym zabiegu jest możliwość wystąpienia przebarwień.

Opisałam dość szerokie spektrum możliwości - niektóre znane od wieków, inne powstały wraz z rozwojem techniki i cywilizacji. Jak dotąd żadna z istniejących metod nie daje stuprocentowych efektów i każda ma swoje ograniczenia. Wydaje się jednak, że dla pewnej grupy osób laser jest obecnie najskuteczniejszym rozwiązaniem, a z osiągniętych rezultatów cieszy się coraz więcej kwalifikujących się do zabiegu osób.


Lek. med. Małgorzata Niemojewska, Epi centrum - Centrum Dermatologii Laserowej, Warszawa.

Bieżący numer:

Vol.12 Nr 2 (46)
czerwiec 2017
Wydawca
Medical Publishing
House Sp. z o.o.


ul. Włodarzewska 57D/10
02-384 Warszawa
NIP: 7010011552

tel.: 22 824 02 68
e-mail: redakcja@medph.pl
Copyright Medical Publishing House Sp. z o.o. 2007
Ta strona używa plików COOKIES firm trzecich, wyłącznie do zbierania statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych Serwisu.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.