Mezoterapia sposób nie tylko na lepszą skórę
Lek. med. Anita Tarajkowska-Olejnik, Specjalista dermatologii i wenerologii

Czym jest mezoterapia w dermatologii estetycznej?
Przedrostek "mezo" - z łaciny "śród", przybliża nam sposób terapii z zastosowaniem tej metody. Istotą leczenia za pomocą mezoterapii jest wprowadzenie potrzebnej substancji za pomocą mikroiniekcji do poddanej leczeniu okolicy ciała na odpowiednią głębokość i według indywidualnego zapotrzebowania.

W mezoterapii igłowej wyróżniamy kilka technik nakłuwania:

  • śródnaskórkową - najbardziej powierzchowną, bezkrwawą i niebolesną, wykorzystywaną w odmładzaniu skóry;
  • skórno-naskórkową - około milimetrowe grudki powstają po wprowadzeniu preparatu na granicę między naskórkiem a skórą właściwą; wykorzystujemy ją w korekcji zmarszczek, szczególnie okolicy podoczodołowej, policzków, szyi, dekoltu, grzbietu dłoni;
  • nappage - seria śródskórnych nakłuć pod odpowiednim nachyleniem wprowadzania igły (45°), nieco głębiej (3-4 mm), używana głównie w leczeniu cellulitu i ostrzykiwania skóry owłosionej głowy;
  • punktowe głębokie śródskórne i podskórne iniekcje stosowane w zabiegach redukcji tkanki tłuszczowej i wypełniania głębokich zmarszczek.

Szerzej o zastosowaniu mezoterapii
W latach 50-tych ubiegłego stulecia francuski lekarz dr Michel Pistor stosował punktowe iniekcje leków, głównie przeciwbólowych, w schorzeniach stawów, w przebiegu chorób reumatycznych, kontuzji sportowych czy chorób naczyniowych. Dwadzieścia lat później zaczęto wykorzystywać metodę w dermatologii estetycznej, stosując ją zarówno w wypełnianiu i pojędrnianiu skóry jak i dzięki wprowadzanym substancjom aktywizacji komórkowych procesów metabolicznych. Stosuje się ją w celach leczniczych jak i profilaktycznych, nie tylko w celu likwidacji zmarszczek, ale także przy wypadaniu włosów, leczeniu cellulitu czy rozstępów. Samo nakłuwanie skóry wykorzystywane np. w urządzeniu Environ Roll-Cit, a więc szereg nakłuć najeżonym wałkiem bez wprowadzania do skóry preparatu stymuluje procesy regeneracji naskórka i skóry oraz pobudzenie produkcji kolagenu.

Czy takie nakłuwanie skóry boli?
Niekoniecznie. Zabieg wykonywany w zależności od techniki i wykorzystywanego sprzętu może być niebolesny ze względu na serię bardzo płytkich nakłuć lub też ze względu na zastosowanie miejscowo znieczulającego kremu (Emla) na 30 min. przed zabiegiem. Cienka igła strzykawki z preparatem we wprawnej ręce lekarza, czy specjalny "pistolet" DHN-4 automatycznie dozujący i dobierający głębokość nakłucia potrafią pomimo gęstej (co 0,5-1,5 cm) sieci nakłuć wykonać zabieg w bardzo szybkim tempie minimalizując nieprzyjemne doznania. Zabiegi wykonywane są w intensywnych, co dwutygodniowych seriach lub też raz na 4 tygodnie, w zależności od wskazań.

Czy są jakieś przeciwwskazania czy szczególne zalecenia dla pacjentów poddawanych mezoterapii?
Tak, metoda ta narzuca pewne ograniczenia. Do najważniejszych należy unikanie mezoterapii igłowej przez pacjentów chorych na cukrzycę, gdyż zwiększa ona ryzyko infekcji i trudność w gojeniu się nawet drobnych ran. Niewskazane jest także intensywne nakłuwanie skóry w chorobach związanych z zaburzeniami krzepnięcia, u kobiet w ciąży, u pacjentów z zaburzeniami immunologicznymi i chorobami nowotworowymi, przy tendencji skóry do powstawania bliznowców w miejscach urazów czy nawet szczepień profilaktycznych. Dyskwalifikuje z zabiegu aktualna opryszczka, infekcja bakteryjna czy wirusowa skóry, a także stwierdzona alergia na podawany preparat. Dyskusyjne wydaje się wykonywanie zabiegu u pacjentów z wybitnie "naczyniową" skórą twarzy. Zaleca się pacjentom odstawienie przyjmowanych na stałe preparatów mogących zmniejszać krzepliwość krwi, w tym aspiryny, heparyny i pochodnych acenokumarolu na kilka dni przed zabiegiem. Bezpośrednio po zabiegu mezoterapii skóry owłosionej głowy nie zaleca się wizyt u fryzjera i korzystania ze wspólnych grzebieni, wałków czy szczotek ze względu na potencjalne ryzyko infekcji.

Jakie substancje i leki wykorzystuje się w mezoterapii?
W zależności od wskazania i okolicy ciała wykorzystywane są liczne substancje aktywne, które można ze sobą odpowiednio łączyć tworząc koktajle lub stosować pojedyncze gotowe preparaty. I tak, w przypadku odmładzania skóry w każdej okolicy ciała stosuje się nieusieciowany kwas hialuronowy aktywnie nawilżający, krzemionkę organiczną (Conjonctyl), NCTF 135 (mieszanka witamin, koenzymów, aminokwasów, kwasów nukleinowych i soli mineralnych) wspomagające reakcje biochemiczne w organizmie i hamujące procesy wolnorodnikowe w komórkach skóry i naskórka. Do substancji aktywnych na poziomie komórkowym należy także pirogronian sodu (α ketokwas stymulujący produkcję kolagenu) oraz proteochondroityna - podobnie jak kwas hialuronowy to silny absorbent wody śródkomórkowej. Z gotowych preparatów godnymi polecenia są SKIN-B i SKIN-R zawierające aminokwasy i kwas hialuronowy oraz Placentex czy Mesolis z intensywnie nawilżającym glicerolem. Koktajle sporządza się także z dodatkiem wyciągów roślinnych z np.: Centella asiatica (Wąkrota azjatycka) stymulującej biosyntezę kolagenu.

Kiedy warto stosować mezoterapię skóry głowy?
Mezoterapię można stosować zarówno w przypadku wspomagania leczenia nadmiernie wypadających włosów, także w łysieniu androgenowym i plackowatym, jak i profilaktycznie, rewitalizująco przy braku problemów z włosami.
Wnikliwa analiza stylu życia pacjenta, nawyków żywieniowych, ew. zaburzeń hormonalnych, przewlekłych chorób, przyjmowanych leków, obecności stanów zapalnych i innych przyczyn zmasowanego wypadania włosów pomaga w ustaleniu odpowiedniego leczenia przyczynowego, a gdy problem już występje, tzn. włosy nadmiernie wypadają, wskazane jest zastosowanie leków przeciwzapalnych czy pobudzających mikrokrążenie w formie mezoterapii. Dodatkiem do koktajli mogą być oligoelementy czy dekspanthenol. Im wcześniej sięgniemy po leczenie wspomagające, tym efekt będzie lepszy.

A jaka jest szansa na redukcję cellulitu dzięki mezoterapii?
We współpracy z masażystą i własną wytrwałością, po odpowiednich ćwiczeniach fizycznych redukcja "skórki pomarańczowej" widoczna jest po kilku tygodniach. Substancje najczęściej wykorzystywane to fosfatydylocholina i wyciągi z karczocha działające na tkankę tłuszczową oraz wyciąg z nostrzyka żółtego działający na naczynia krwionośne i limfatyczne. L-karnityna i preparat TRIAC oraz kofeina to kolejne substancje stosowane w redukcji cellulitu.

A co proponuje się pacjentom nietolerującym ze względu na ból nawet najmniejszych wkłuć igły?
Od niedawna dołożono do zestawu zabiegów mezoterapii tradycyjnej, bezinwazyjną (także bezbólową) metodę mezoterapii bezigłowej, dającą zbliżone rezultaty do zabiegu z użyciem igły. Igłę i strzykawkę zastępuje fizyka pola elektrycznego (jontoforeza) i fale ultradźwiękowe wprowadzające pożądane substancje przez barierę przed światem zewnętrznym (jaką na szczęście stanowi dla nas naskórek), chroniąc przed niepożądaną dyfuzją substancji toksycznych. Tu poza wspomnianymi substancjami aktywnymi biologicznie stosuje się także DMAE (dimetyloaminoetanol) zwiększający napięcie skóry - efekt liftingujący, czy witaminę C. Aparat MesoSin używany w tym przypadku, z powodzeniem służy także do redukcji zmarszczek z użyciem kwasu hialuronowego. Nie obserwuje się żadnych skutków ubocznych po zabiegu takich jak zaczerwienienie skóry czy pieczenie.


lek. med. Anita Tarajkowska-Olejnik, Lecznica Dermatologii Estetycznej i Anti-Aging Melitus, Warszawa.

Bieżący numer:

Vol.12 Nr 2 (46)
czerwiec 2017
Wydawca
Medical Publishing
House Sp. z o.o.


ul. Włodarzewska 57D/10
02-384 Warszawa
NIP: 7010011552

tel.: 22 824 02 68
e-mail: redakcja@medph.pl
Copyright Medical Publishing House Sp. z o.o. 2007
Ta strona używa plików COOKIES firm trzecich, wyłącznie do zbierania statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych Serwisu.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.