Mikrodermabrazja czym jest i co dzięki niej można osiągnąć
Lek. med. Anna Rajchel

Co to jest mikrodermabrazja?

W ostatnich latach mikrodermabrazja zyskała na popularności i to zarówno wśród lekarzy dermatologów jak i wśród pacjentów. Jest zabiegiem polegającym na mechanicznym złuszczaniu powierzchownych warstw naskórka. Ścieranie naskórka "warstwa po warstwie" pozwala na poprawę wyglądu skóry i stanowi doskonałe uzupełnienie w walce z niektórymi problemami dermatologicznymi (takimi jak trądzik i pozostające po nim blizny, objawy fotostarzenia czy przebarwienia). Jednocześnie należy wspomnieć o wysokim stopniu bezpieczeństwa stosowanej metody.

Techniki zabiegu

Przed zabiegiem należy odpowiednio przygotować skórę poprzez dokładne jej oczyszczenie i odtłuszczenie. W celu usunięcia górnych warstw naskórka stosuje się specjalne szorstkie powierzchnie (głowice diamentowe) lub strumień drobnych kryształków.

W mikrodermabrazji diamentowej efekt ścierania zapewnia bezpośredni kontakt głowicy pokrytej drobinkami diamentowymi ze skórą. Od średnicy drobinek zależy głębokość złuszczania, podobnie jak w mikrodermabrazji z użyciem kryształków. Najpowszechniej stosowane są ziarenka korundu, czyli tlenku glinu, przede wszystkim ze względu na ich wyższą skuteczność w porównaniu do kryształków wodorotlenku sodu i tlenku magnezu. Drobne kryształki uderzają z dużą prędkością o powierzchnię skóry ścierając naskórek, a następnie są zasysane do specjalnego pojemnika i nie mają ponownego kontaktu ze skórą, co zapewnia sterylność przeprowadzanego zabiegu. Ogromną zaletą mikrodermabrazji jest bezbolesność i dobra tolerancja. Wyjątkowo, przy głębszym złuszczaniu, dla komfortu pacjenta można przed zabiegiem zastosować krem znieczulający. Zabieg trwa ok. kilkudziesięciu minut (30-40 min.).

Mechanizm działania

Mikrodermabrazja, mimo tego, że dotyczy powierzchownych warstw naskórka, wpływa również na głębsze warstwy skóry. Dokładny mechanizm tego procesu nie jest w pełni poznany. Organizm odbiera złuszczenie warstwy rogowej naskórka jako niewielkie zranienie i automatycznie uruchamia procesy naprawcze. Sygnał przesyłany jest z naskórka do skóry właściwej, gdzie dochodzi do zwiększonej syntezy włókien kolagenowych i elastycznych (tzw. remodeling). Potwierdziły to badania kliniczne, których celem była ocena grubości naskórka i składu warstwy skóry właściwej przed i po serii zabiegów.

Jakie są wskazania do mikrodermabrazji?

Mikrodermabrazja przeznaczona jest nie tylko do walki z istniejącymi defektami skóry, równie dobrze sprawdza się jako zabieg oczyszczający i zapobiegający utracie sprężystości skóry. Zalecana może być niezależnie od wieku pacjenta i rodzaju skóry.

Podstawowym wskazaniem do zabiegu są łagodne formy trądziku pospolitego (zwanego młodzieńczym). Poprzez usunięcie warstwy rogowej naskórka przyspiesza się ewakuację zaskórników, zmniejsza łojotok i dodatkowo ułatwia penetrację stosowanych miejscowo leków lub kosmetyków przeciwtrądzikowych. Mikrodermabrazja znalazła zastosowanie także w walce z nadmiernym rogowaceniem skóry, rozszerzonymi porami oraz przebarwieniami pozapalnymi. Dzięki wspomnianemu wyżej zjawisku remodelingu stosowana jest także jako metoda rewitalizacji skóry, spłycania zmarszczek i likwidacji blizn.

Ponadto stanowi doskonałe przygotowanie do innych zabiegów z zakresu dermatologii estetycznej (np. peelingów chemicznych, jontoforezy i innych).

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do zabiegu?

Tak jak każda metoda lecznicza, mikrodermabrazja ma pewne ograniczenia w zastosowaniu. Jednym z nich są delikatne okolice powiek i czerwieni wargowej, dla których jest to zbyt inwazyjny zabieg mogący spowodować wybroczyny i przebarwienia. Przeciwwskazaniem jest aktywny trądzik krostkowy i ropowiczy oraz trądzik różowaty. Z całą pewnością nie należy wykonywać zabiegu na uszkodzonej skórze lub przy współistniejącym zakażeniu: bakteryjnym (np. liszajec zakaźny), wirusowym (opryszczka, brodawki, mięczak zakaźny) czy grzybiczym. Kolejnymi przeciwwskazaniami do wykonania mikrodermabrazji są zmiany nowotworowe skóry, niektóre choroby przewlekłe (łuszczyca, toczeń rumieniowaty, zaburzenia krzepnięcia) i skłonność do powstawania keloidów, a także terapia doustnymi preparatami izotretynoiny (w okresie leczenia i minimum 3 miesiące po jego zakończeniu). Zabieg nie powinien być zalecany u pacjentów ze zmianami naczyniowymi (np. z naczyniakami jamistymi) i z bardzo wrażliwą "skórą naczyniową" ze względu na duże ryzyko wywołania podrażnienia i przetrwałego rumienia utrzymującego się ponad 48 godzin.

Wykluczenie potencjalnych przeciwwskazań i właściwa kwalifikacja do zabiegu przeprowadzona przez dermatologa ma na względzie zapewnienie bezpieczeństwa i skuteczności proponowanego leczenia.

Efekty i zalety

Efekty widoczne są bezpośrednio po zabiegu. Skóra jest gładsza, jaśniejsza, przez co sprawia wrażenie młodszej. Na poprawę struktury skóry, czyli zwiększenia jej jędr-ności, jak również spłycenie zmarszczek i korekcję blizn trzeba poczekać dłużej, tj. ok. 3 do 4 tygodni. Komórki skóry właściwej potrzebują więcej czasu na mobilizację. Wygładzenie zmarszczek i głębszych blizn wymaga dłuższej terapii, ale efekty, jakie można osiągnąć przy użyciu mikrodermabrazji są zadowalające tak dla pacjentów, jak i lekarzy. W leczeniu przebarwień powierzchownych, rozjaśnienie zmian można uzyskać już po kilku zabiegach, w przypadku głębszych przebarwień wymaganych jest nawet kilkanaście sesji lub terapia skojarzona z peelingami chemicznymi, czy laseroterapią.

Niewątpliwą zaletą mikrodermabrazji jest krótki czas trwania zabiegu, możliwość częstego powtarzania, a przede wszystkim bezpieczeństwo wynikające z możliwości kontrolowania siły i głębokości złuszczania. W przeciwieństwie do bardziej inwazyjnych metod złuszczania nie wymaga ograniczenia codziennej aktywności. Mikrodermabrazja jest bezbolesna i co bardzo istotne, jest obciążona minimalnymi i rzadko występującymi działaniami niepożądanymi.

Działania niepożądane

Ze względu na mechaniczne ścieranie naskórka, w czasie zabiegu i bezpośrednio po nim pojawia się zaczerwienienie, które ustępuje po kilkunastu minutach lub kilku godzinach. U pacjentów z wrażliwą skórą rumień może przetrwać nawet do 24-48 godzin, ale po tym czasie wykazuje tendencję do ustępowania. Stosunkowo rzadko po zabiegu mogą pojawić się drobne wybroczyny. Częściej pojawiają się one u osób zażywających leki przeciwkrzepliwe lub niesteroidowe przeciwzapalne. Bardzo rzadko pacjenci skarżą się na uczucie pieczenia i mrowienia. Jednak wszystkie te objawy są na ogół krótkotrwałe i ustępują samoistnie.

Kiedy i jak często można wykonać mikrodermabrazję?

W odróżnieniu od innych zabiegów złuszczających (pee-lingów chemicznych czy laserowych) mikrodermabrazję można wykonać o każdej porze roku, pamiętając jednak o ochronie przeciwsłonecznej po zabiegu.

W zależności od stopnia nasilenia problemu, lekarz dostosowuje liczbę i częstotliwość zabiegów indywidualnie do potrzeb pacjenta. Najczęściej proponujemy serię zabiegów obejmującą od kilku do kilkunastu sesji w odstępach od 1 do 4 tygodni.

Lek. med. Anna Rajchel, Dermatologiczna Klinika Uzdrowiskowa "Iwolang" w Iwoniczu Zdroju

Bieżący numer:

Vol.12 Nr 2 (46)
czerwiec 2017
Wydawca
Medical Publishing
House Sp. z o.o.


ul. Włodarzewska 57D/10
02-384 Warszawa
NIP: 7010011552

tel.: 22 824 02 68
e-mail: redakcja@medph.pl
Copyright Medical Publishing House Sp. z o.o. 2007
Ta strona używa plików COOKIES firm trzecich, wyłącznie do zbierania statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych Serwisu.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.